Nätverksträff i Göteborg den 20 maj!

Välkomna till vår nätverksträff för IBM Controller-användare i Göteborg med omnejd!
Precis som på vårt förra möte i november så kommer vi vara på Dorsia i Göteborg där vi startar kl.12.00 med lunch.
Varmt välkomna, vi ser verkligen fram emot att träffas!

Agenda:

12.00 - 12.45 Lunch
12.45 - 13.00 Kortare introduktion
13.00 - 13.30 Omstart av IBM Controller

Sofi från Getinge delar med sig om sina erfarenheter från att göra omstart av Controller. Getinge är en global grupp med en komplex struktur och beslutet växte fram då man växt ur sin modell.
13.30 - 13.45 Mingelpaus
13.45 - 14.15 Controller web

Mölnlycke Health Care gick tidigt över till inrapportering i Controller web. Anna och Karin ger oss en inblick i hur denna övergång gick till och erfarenheter de samlat längs vägen samt hur inrapporteringen hos dom ser ut idag.
14.15 - 14.30 Frågor/paus
14.30 - 14.50 Adra från Trintech
Trintech är en ny samarbetspartner till oss. Christoffer och Sandra presenterar Adra som är ett program för kontoavstämningar och hur det kompletterar IBM Controller för att effektivisera bokslutsprocessen.
14.50 - 15.20 Mingelfika
15.20 - 15.40 Rapporter och analys i IBM Controller
Johannes från Addedo visar på vilka kraftfulla möjligheter som IBM Planning Analytics ger till alla som använder IBM Contoller. Han kommer även visa på hur man enkelt kan skapa MS Powerpoint-presentationer där man har en direktkoppling till IBM Controller.
15.40 - 16.30 Tvärgrupper och wrap-up
Nätverksträff i Göteborg med fokus på IBM Controller.

Praktisk Information:

Datum: 20 maj
Tid: kl. 12:00-16:30
Plats: Dorsia Hotel & Restaurant, Göteborg (Trädgårdsgatan 6)